Call Anytime

(201)-426-0689

Visit Office

777 Hasbrouck Heights

2024 Art & Essay Contest Award Ceremony

2024 Art & Essay Contest Award Ceremony

We are honored to announce that yesterday we held the 14th edition of our Art & Essay Award Ceremony. we would like to thank all our contestants who participated and congratulate our winners. We thank all the participants, their families and the teachers who raised them. We hope to see you next year !

We are honored to announce the winners of the 2024 Art & Essay Contest;

Art Category Middle School

1 ST PLACE Jocelyn Ji XC Art Center 6th Grade
2ND PLACE Eva Yoo Grace Choi Art 8th Grade
3 RD PALCE Maria Bazelak J. Mason Tomlin 6th Grade
HONARABLE Isabella Evaristo Salome Urena Elementary School 7th Grade
HONARABLE Cloe Lee Tenafly Middle School 6th Grade
HONARABLE Iyanuoluwa Ayannusi Galloway Township Middle School 7th Grade
HONARABLE Lyla Bermudez Sg. Dominick Pilla Middle School 7th Grade
HONARABLE Omuzai Izah Galloway Township Middle School 7th Grade

Art Category High School

1 ST PLACE Stefanie Lee Bridgewater-Raritan High School 11th Grade
2ND Rachel Jeong River Dell High School 9th Grade
3RD Madison Kim Studio YM 11th Grade
HONORABLE Audrey Cho Academy of the Holy Angels 9th Grade
HONORABLE MNmachukwu Ike-Egolum Wear Orange High School 9th Grade
HONORABLE Hajin Kim Northern Highlands Regional Highschool 9th Grade
HONORABLE Ryan Oh Grace Art Studio 11th Grade
HONORABLE Joy Park Studio YM 11th Grade

Essay Category Middle School       

1st Place Thayra Ibarra-Herrera First Avenue School 7th Grade
2nd Place Christian Morton Kingsway Regional Middle School 7th Grade
3rd Place Azlynn Harker Horbelt Intermediate School 6th Grade
Hon. Mention Vanshika Auwk Pond Road Middle School 8th Grade
Hon. Mention Anya Bhavanasi Warren Township Middle School 7th Grade
Hon. Mention Iyanuoluwa Ayannusi Galloway Township Middle School 7th Grade
Hon. Mention Estela Catarino Shrewsbury Borough School 6th Grade
Hon. Mention Juliette Raynor Shrewsbury Borough School 6th Grade

Essay Category High School

1st Place Gabrielle Milon Point Pleasant High School 9th Grade
2nd Place Kassandrah Blake Diana C. Lobosco STEM Academy 11th Grade
3rd Place Pınar Duzgun Pioneer Academy 10th Grade
Hon. Mention Emma Stevens Point Pleasant High School 9th Grade
Hon. Mention Nidhi Rajput Woodbridge Academy Magnet School 12th Grade
Hon. Mention Arrianna Hylton Diana.C.lobosco STEM academy 11th Grade
Hon. Mention Tatiana Hlinka Hunterdon Central Regional High School 11th Grade
Hon. Mention Fabian Salas Passaic County Technical Intitute 11th Grade

Add a Comment

Your email address will not be published.